Nietrzymanie moczu u mężczyzn występuje dwa razy rzadziej niż u kobiet i ze względu na różnice pomiędzy przedstawicielami obu płci patomechanizm jego powstawania może być zupełnie inny. Przypadłość ta dotyka mężczyzn w każdym wieku i może mieć charakter krótkotrwały bądź przewlekły. Krótkotrwałe nietrzymanie moczu najczęściej jest spowodowane chorobą bądź podjętym leczeniem.
Natomiast przewlekłe nietrzymanie moczu może mieć następujące przyczyny:
– przerost prostaty,
– blokada cewki moczowej (która powoduje zbieranie się moczu w pęcherzu i jego wyciekanie),
– nieprawidłowe skurcze pęcherza moczowego,
– uszkodzenie lub osłabienie mięśni wokół cewki moczowej,
– nowotwór prostaty.
Nietrzymanie moczu u mężczyzn może być spowodowane chorobami neurologicznymi (takimi jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona bądź Alzheimera), a także cukrzycą i nadwagą.
Głównym symptomem nietrzymania moczu u mężczyzn jest wyciek moczu z pęcherza moczowego. Pozostałe objawy w dużej mierze zależą od rodzaju przypadłości. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu do jego popuszczania dochodzi podczas kaszlu, śmiechu, podnoszenia ciężkich przedmiotów bądź zmiany pozycji ciała. Typowym objawem nietrzymanie moczu z parcia jest nagląca potrzeba udania się do toalety – nawet w przypadku usłyszenia odgłosu bieżącej wody bądź podczas dotykania strumienia wody. Natomiast cechą charakterystyczną nietrzymania moczu z przepełnienia jest ciągła potrzeba oddawania moczu – nawet wtedy, gdy w pęcherzu znajduje się jego niewielka ilość. W tym przypadku mężczyzna nie jest w stanie kontrolować jego wycieku.
Bez względu na przyczyny i rodzaj nietrzymania moczu nie wolno ignorować niepokojących objawów. Tylko wizyta u lekarza pozwoli właściwie zdiagnozować dolegliwość i podjąć odpowiednie leczenie.